top of page
  • Zdjęcie autoraAKPUD

Jak segregować opakowania z papieru i tektury?

Ze zwykłym zużytym pudełkiem z tektury nie ma problemu - usuwamy z niego folię, czy taśmę klejącą, składamy i wyrzucamy do pojemnika z napisem "Papier". A co z innymi rodzajami papieru? Podpowiadamy jak prawidłowo segregować "papierowe" śmieci.


makulatura
Fot. schantalao / Freepik

Papier papierowi nierówny i nie wszystkie odpady, które na pierwszy rzut oka wyglądają nam na "papierowe" mogą trafić do niebieskiego pojemnika. Warto przypomnieć, jak segregować tę frakcję odpadów.


Jak podaje Ministerstwo Środowiska do niebieskiego pojemnika z napisem

"Papier" możemy wrzucać:


  • opakowania z papieru i tektury;

  • gazety, czasopisma i ulotki;

  • zeszyty;

  • papier biurowy.

Czy odklejać taśmę klejącą z pudełka?

Zdecydowanie tak. Frakcja odpadów trafiająca do niebieskiego pojemnika powinna być w jak najwyższym stopniu oczyszczona, co oznacza że z opakowań z papieru, czy tektury należy usunąć taśmę klejącą i wyrzucić ją do odpadów "zmieszanych" (pojemnik czarny), a samo pudełko trafia oczywiście do pojemnika z "papierem". Dobrą praktyką jest uprzednie jego złożenie, co znacznie oszczędza miejsce składowanych odpadów.

Koperty z folią bąbelkową

Jeśli chcemy pozbyć się koperty tzw. bąbelkowej - najpierw należy rozłączyć warstwy folii od papieru, a następnie folia bąbelkowa trafia do frakcji "Metale i tworzywa sztuczne" (pojemnik żółty), a papier do pojemnika z papierem.

Odpady higieniczne, tj. zużyte chusteczki, czy ręcznik papierowy

Niestety zarówno chusteczki higieniczne, jak również wykorzystany przez nas ręcznik papierowy nie może podlegać recyklingowi, tym samym odpady te nie powinny trafiać do odpadów papierowych - należy je wyrzucić do pojemnika z odpadami zmieszanymi. To samo tyczy się pieluch jednorazowych oraz podpasek.


Co wrzucamy do pojemnika na papier jak segregować śmieci
Źródło: Ministerstwo Ochrony Środowiska

Kartony po mleku i sokach

Mimo, że nazwa mogłaby sugerować, że kartony po różnego rodzaju napojach powinny trafić do "papierów", to zdecydowanie nie należy tego robić. Takie opakowanie składa się z kilku warstw różnych tworzyw (najczęściej takie kartoniki to tzw. tetrapaki), których nie sposób samodzielnie rozdzielić. Kartony po mleku, czy sokach należy wraz z nakrętką (jeśli nie zbieramy ich w ramach akcji dobroczynnych) wyrzucać do pojemnika z metalami i tworzywami sztucznymi.

Gdzie wyrzucić pudełko po pizzy?

Jeśli pudełko, w którym przywieziono pizzę jest wykonane tylko z tektury (najczęściej falistej), można wyrzucić je do niebieskiego pojemnika. Należy wcześniej usunąć resztki jedzenia i ewentualnie oderwać zabrudzoną, czy zatłuszczoną część opakowania. Folię aluminiową, którą często wyłożone są takie pudełka wrzucamy do pojemnika z "Metalami i tworzywami sztucznymi".

Jeśli jednak jedną z warstw takiego pudełka warstwą jest warstwa aluminiowa, nie nadaje się ono do recyklingu i należy wrzucić je do pojemnika z odpadami zmieszanymi.

Paragony, opakowania lakierowane, "błyszczące" ulotki

Niestety żadnych z powyższych wymienionych odpadów nie możemy wrzucać do pojemnika z papierem. Pudełka tekturowe, czy z kartonu, jednak powleczone folią, czy innym tworzywem sztucznym powinny trafić do odpadów zmieszanych.


Papierowe worki po nawozach i materiałach budowlanych


Takich śmieci nie możemy wrzucić do niebieskiego pojemnika. Należy podkreślić, że składowanie, czy samodzielna utylizacja tego typu odpadów jest zabroniona. Niektóre gminy prowadzą odbiór worków po nawozach od rolników. Taką praktykę stosują również niektóre firmy zaopatrujące w środki produkcji, czy producenci nawozów. Informacje na ten temat można uzyskać w lokalnych urzędach gmin.

czego nie wrzucamy do pojemnika na papier
Źródło: Ministerstwo Ochrony Środowiska

8284 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page